Előzetes tudnivalók: mikor legutóbb erre a szakaszra szerveztünk túrát, egy nagy túrázó ismerősünk kérésére úgy szerveztük meg, hogy Sirokról feljövünk busszal Mátraházára és onnan lefele gyaloglunk. Az ok: szerinte Sirok felől a Kékesre nagyzsákkal nem lehet (=lehetetlen) felmenni. És ezt egy olyan ember mondta, aki egyébként egy-két teljesítménytúrán 100 km-eket is lenyom néha. Azóta egyszer már felmentünk és most megint: fél8 körül indultunk Sirokról, 2-kor Oroszlánvárról, 6-kor már a csúcsfotó készült.
Kicsit részletesebben:
Reggel arra ébredtünk, hogy a köd ellopta a várat, a fákról meg csöpög a víz. Szerencsére hamar jó idő lett, reggel már kék eget láttunk. A faluban gyors bevásárlás után még megpróbáltunk vizet tölteni, de egyetlen nyomós kutat sem találtunk. Kicsit abszurd, hogy 10napos ázás után most vízhiánnyal indulunk neki a Mátrának...
Küzdelmes, meredek, nehéz út volt. Errefelé nemrég hatalmas vihar lehetett, letört ágak, kidőlt fák hevertek mindenfelé. A jelzések is érdekesek voltak: gondolom elkezdték felújítani, de ők nem a szabvány fehér alapot használják, hanem csak szimplán húznak két fehér csíkot, közé a kéket és kész. Így aztán láttunk régi és új jelzést, csak fehér csíkokat illetve olyat is, hogy a leszürkített régi jelzésre csak a fehér széleket festették fel, fehér-szürke-fehér jelzést kapva. Mindezek a jelzések nagyon sokat segítettek a tájékozódásban.
Az első remek kilátást a Gazos-kőről élveztük: lehetett látni Sirokot és Recsket is.
A Remete-forrásnál töltöttünk vizet a palackokba, majd ezzel a nehezített felszereléssel másztunk fel Oroszlánkőre. Brutálisan meredek oldala van, én ugyan egyszusszra felmentem, Esztinek már lassabban ment. A hegytetőről a recski bánya felé irányuló panorámában gyönyörködve ebédeltünk.
Ezután már csak szép kilátásokkal és meredek hegyoldalakkal jellemezhető útszakaszon mentünk végig a nap csúcspontjára: a Kékesre. A csúcsfotó elkészülte után egy kis vendéglőben isteni somlói galuskát ettünk és itt ittam meg a csúcssört is. Egyébként a Kékes nem egy kéktúrázó-barát hely: minden hamar bezár, butiksor a csúcskőnél, előkelő vendéglők... Keletebbre valahogy jobban éreztük magunkat...
Szálláshelyként az egyik esőbeállót szemeltük ki a sípálya mentén. Bár a fa még nem száradt meg rendesen, sokkal hamarabb sikerült megrakni a tüzet, amin Eszti nagyon finom lencsét főzött. Hamarosan hálótársakat kaptunk: két csaj csatlakozott hozzánk, akik reggel velünk ellentétesen, Sirokra tartva kékeznek.
Összefoglalva: ragyogó napsütés, néha hűsítő szellő, tökéletes fizikai erőnlét... Mindez együtt tökéletes napot eredményezett. Legyen ilyen minden napunk!
Vuk
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
petami87 2011.08.03. 23:48:12
Remélem joe-ra vonatkozott mert ha rám akkor tiltakozok!!! Úgy értettem én anno(mert valami hasonlót mondtam ha rám gondoltatok) hogy fizikailag/testileg túl nagy árat fizet ezért, 20km/1500 az embertelen... egy két hetes vándortáboron, ahova bárki csatlakozhat a listáról...
Kékesnél már csak Ágasvár drágább... :)
biciklis 2011.08.04. 17:16:11
Örülök,hogy végre jó időtök is volt.
MacGyver · http://www.zivatar.hu 2011.08.04. 17:20:37
Most találtuk (illetve Jani találta) csak meg a blogot, úgyhogy figyelni fogom, merre jártok. Hajrá :-)
Amúgy jól kifogtátok a legótvarabb időt.
nyugis kocsis 2011.08.04. 20:56:43
A Kékes a kommersz turistáké főleg,ez van sajnos...
Keletebbre jobban éreztétek magatokat?Ez így van!Előítéletekkel kezdtem a kéktúrát,a nyugati részt és a főváros környékét tartottam jobbnak,barátságosabbnak...
Most meg azt gondolom szinte befejezvén a kéktúrát hogy értelme (szinte) csak Nógrádtól keletre van,a Zemplén a Cserehát(!) ,a Mátra,a Cserhát és a Bükk minden pénzt és fáradtságot megér.
Persze szép a nyugati rész is,de az igazi akkor is az Észak-Magyarországi szakasz.
nyugis kocsis 2011.08.04. 20:57:26
nyugis kocsis 2011.08.04. 21:14:45
Viszont soha sem éri utol az Észak-kelet Magyarországi feelinget !
Véleményem szubjektív,ilyenformán vitatható!:-)
Mindenesetre sok helyre visszamennék a Kéktúra útvonala által érintett helyekből,de a legtöbb BP-től keletre van.
nyugis kocsis 2011.08.04. 21:18:22
És hajrá Vuk és Eszti!!
Nem tudom elképzelni hogy ennyit menjek pihenőnap nélkül mint Ti...Terveztek pihenőnapot?
Én nagyon ajánlanám...mert nagyon nehéz a túra minden nap ennyi kilométerrel,és szeretnénk hogy sikerüljön Nektek!
vuk087 2011.08.05. 09:09:53
vuk087 2011.08.05. 09:16:56
MacGyver · http://www.zivatar.hu 2011.08.05. 09:25:01